Прејди на содржината

Ѕвириненски гробишта (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ѕвириненски гробишта
Влезот од гробиштата
Податоци
Основани1833
МестоКиев, Украина
ЗемјаУкраина
Координати 50°25′29″N, 30°33′17″E
Типјавни
Големина5,6 хектари

Ѕвириненските гробишта (украински: Звіринецьке кладовище) се гробишта кои се наоѓаат во Киев, Украина.

Во самите гробишта некогаш се наоѓала црквата Раѓање на Јован Крстител, која црква постоела од 1715 до 1930-тите, кога била срушена. Долго време, овде биле погребувани жителите на предградијата на Киев. Во 1930 година, на овие гробишта биле пренесени останките на дел од гробовите во Асколдовата могила, која била делумно уништена.

На овие гробишта почиваат:

Во 1975 година бил создаден споменик на влезот од гробиштата во спомен на жртвите од Втората светска војна.