Национална ботаничка градина Гришко (Киев)

Координати: 50°24′55″N 30°33′45″E / 50.41528° СГШ; 30.56250° ИГД / 50.41528; 30.56250
Од Википедија — слободната енциклопедија
50°24′55″N 30°33′45″E / 50.41528° СГШ; 30.56250° ИГД / 50.41528; 30.56250
Национална ботаничка градина Гришко
Національний ботанічний сад ім. М.М. Гришка
Ботаничка градина
Lilacs at the M.M. Gryshko National Botanical Garden
Земја  Украина
Raion Печерски реон
Округ Zvirynets
Општина Киев
Знаменитости Видубички манастир, манастир Света Троица
Координати 50°24′55″N 30°33′45″E / 50.41528° СГШ; 30.56250° ИГД / 50.41528; 30.56250
IUCN категорија IVa
Распоред на градината
Распоред на градината
Распоред на градината
Портал: http://www.nbg.kiev.ua/en/

Националната ботаничка градина Гришко (украински: Національний ботанічний сад ім. М.М. Гришка) се наоѓа во престолнината на Украина, Киев.

Оваа ботаничка градина е под контрола на Академијата на науките на Украина. Била основана во 1936 година и денеска опфаќа 1,3 km ² (120 хектари) и содржи преку 13,000 видови дрвја, цвекиња и други видови расади од целиот свет.

Видубичкиот манастир и манастирот Света Троица се наоѓаат во нејзиниот комплекс.