Соломонски гробишта (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Соломонски гробишта
Податоци
Основани1870
МестоКиев, Украина
ЗемјаУкраина
Типјавни
Големина17 хектари

Соломонските гробишта (украински: Солом'янське кладовище) се гробишта кои се наоѓаат во Киев, Украина.

Гробиштата биле основани во 1870 година. Овде постојат две масовни гробници, и тоа гробница на загинатите војници во одбраната на Киев во 1941 година и измачуваните жители од Гестапо.

Некрополата има површина од 17 хектари.