Црква Свети Никола (Подолски реон)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Свети Никола
Храм святителя Миколая
Карта
МестоКиев
ЗемјаУкраина
Архитектура
Стилукраински барок

Црквата Свети Никола (украински: Храм святителя Миколая) е црква која се наоѓа во Подолскиот реон на Киев, Украина.

Оваа црква е изградена од дрво, во традиционална народна архитектура. На местото на оваа црква, според откритијата од 1989 година се наоѓала друга црква која датирала од 10 век, и која била уништена во текот на 18 век.