Црква Света Катерина (Печерски реон - Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Света Катерина
Церква святої Катерини
Место  Киев
Земја  Украина
Историја
Основана 1867
Архитектура
Завршена 1867
Урната 1972

Црквата на Света Катерина (украински: Церква святої Катерини) е поранешна православна црква кој се наоѓала во Киев, Украина. Црквата е изградена во 1887 година, а била разрушена во 1974 година.

Црквата се наоѓала на Лукјановските гробишта.