Црква Теодосиј Черниговски (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Теодосиј Черниговски
Церква Феодосія Чернігівського
Место  Киев
Земја  Украина
Историја
Основана 19 век
Архитектура
Стил ампир
Урната 1935

Црквата на Теодосиј Черниговски (украински: Церква Феодосія Чернігівського ) е поранешна православна црква кој се наоѓала во Киев, Украина. Црквата била изградена во 19 век, а била разрушена во 1932 година.