Црква Света Троица (Холосеевски реон - Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Света Троица
Троїцька церква
Карта
Место Киев
Земја Украина
ВероисповедУПЦ-МП
Историја
Основана1763
Архитектура
Завршена1767

Црквата Света Троица (украински: Троїцька церква) е православна црква кој се наоѓа во Киев, Украина.

Црквата била изградена во периодот од 1763 до 1767 година. За главен архитект на оваа црква бил избран Степан Конвир. Во 1892 и 1954 година, објектот бил реновиран. Во советскиот период, црквата била затворена, а во 1970 година била реновирена.

Во 1992 година, црквата била повторно отворена и денеска припаѓа на Украинската православна црква - Московска патријаршија.

Галерија[уреди | уреди извор]