Црква Свети Александар Невски (Шевченковски реон - Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Свети Александар Невски
Церква святого Олександра Невського
Карта
Место Киев
Земја Украина
Историја
Основана1891
Архитектура
Завршена1893
Урната1936

Црквата на Свети Александар Невски (украински: Церква святого Олександра Невського) е поранешна православна црква кој се наоѓала во Киев, Украина. Црквата била изградена во 1893 година, а била разрушена во 1936 година.