Црква на Свети Адријан и Наталија (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква на Свети Адријан и Наталија
Храм святих мучеників Адріана та Наталії
Место Киев
Земја Украина
Вероисповед УПЦ-МП
Историја
Основана 21 век

Црквата Свети Адријан и Наталија (украински: Храм святих мучеників Адріана та Наталії) е црква која се наоѓа во Киев, Украина.

Изградбата на црквата започнала во почетокот на 21 век, а официјално била осветена во 2002 година од страна на митрополитот Владимир.