Црква Свети Димитриј Ростовски (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Свети Димитриј Ростовски
Церква святого Димитрія Ростовського
Место Киев
Земја Украина
Историја
Основана1839
Архитектура
Завршена1841
Урната1897

Црквата на Свети Димитриј Ростовски (украински: Церква святого Димитрія Ростовського) е поранешна православна црква кој се наоѓала во Киев, Украина. Црквата била изградена во 1841 година, а била разрушена во 1897 година.

Црквата се наоѓала на Бајковските гробишта. Изградбата на оваа дрвена црква започнала во 1839 година и била звршена две години подоцна.

Во 1897 година оваа црква била демонтирана и на нејзино место била изградена нова црква, посветена на Христовото вознесение.