Покровска црква (Подолски реон)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Покровска црква
Покровська церква
МестоКиев
ЗемјаУкраина
Историја
Основана1772
Архитектура
Стилукраински барок

Покровската црква (украински: Покровська церква) е црква која се наоѓа во Киев, Украина. Христијанскиот храм бил изграден во периодот од 1766 до 1772 година .