Црква „Воздвижение на Чесниот Крст“ (Подолски реон)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква на Светиот Крст
Хрестовоздвиженська церква
Карта
МестоКиев
ЗемјаУкраина
Историја
Основана1748
Посветена наУПЦ-МП
Архитектура
Стилукраински барок
Завршена1841
Урната1811

Црквата на Светиот Крст (украински: Хрестовоздвиженська церква) е црква која се наоѓа во Подолскиот реон на Киев, Украина.

Црквата била изградена во 1748 година на местото на поранешна дрвена црква. Во 1811 година, реонот заедно со црквата бил зафатен од голем пожар и од истата не останало скоро ништо.

Во 1841 година бил ставен камен темелник на новата црква. Во текот на советскиот период, црквата останала една од малкуте во реонот која останала отворена. Во 1984 година црквата била реконстртуирана.

Денеска, црквата се наоѓа под контрола на Украинската православна црква - Московска патријаршија.