1811

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1811 г.  во други календари
Грегоријански календар 1811
MDCCCXI
Ab urbe condita 2564
Асирски календар 6561
Бахајски календар -33–-32
Бенгалски календар 1218
Берберски календар 2761
Будистички календар 2355
Бурмански календар 1173
Византиски календар 7319–7320
Еврејски календар 5571–5572
Ерменски календар 1260
ԹՎ ՌՄԿ
Етиопски календар 1803-1804
Игбоански календар 811–812
Ирански календар 1189–1190
Исламски календар 1225–1226
Јапонски календар Бунка 8
(8年)
Јулијански календар Грегоријански минус 12 дена
Кинески календар 庚午年月日
(4447/4507)
— до —
辛未年月日
(4448/4508)
Коптски календар 1527–1528
Корејски календар 4144
Календар Мингуо 101 пред РК
民前101年
Селевкидски календар 2122–2123
Тајландски сончев календар 2354
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1867–1868
 - Шака самват 1733–1734
 - Кали југа 4912–4913
Француски револуционерен календар XIXXX
19–20
Холоценски календар 11811
Џуче-календар нема (пред 1912)

1811 (MDCCCXI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1811. година од новата ера, 811. од вториот милениум, 11. од 19 век и втора од 1810-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7319 и 7320 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6561 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5571 и 5572 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2564.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1811. година се протега во 4447 и 4448, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4507 и 4508 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2354. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1225 и 1226 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]