1807

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1807 г.  во други календари
Грегоријански календар 1807
MDCCCVII
Ab urbe condita 2560
Асирски календар 6557
Бахајски календар -37–-36
Бенгалски календар 1214
Берберски календар 2757
Будистички календар 2351
Бурмански календар 1169
Византиски календар 7315–7316
Еврејски календар 5567–5568
Ерменски календар 1256
ԹՎ ՌՄԾԶ
Етиопски календар 1799-1800
Игбоански календар 807–808
Ирански календар 1185–1186
Исламски календар 1221–1222
Јапонски календар Бунка 4
(4年)
Јулијански календар Грегоријански минус 12 дена
Кинески календар 丙寅年月日
(4443/4503)
— до —
丁卯年月日
(4444/4504)
Коптски календар 1523–1524
Корејски календар 4140
Календар Мингуо 105 пред РК
民前105年
Селевкидски календар 2118–2119
Тајландски сончев календар 2350
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1863–1864
 - Шака самват 1729–1730
 - Кали југа 4908–4909
Француски револуционерен календар XVXVI
15–16
Холоценски календар 11807
Џуче-календар нема (пред 1912)

1807 (MDCCCVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1807. година од новата ера, 807. од вториот милениум, 7. од 19 век и осма од 1800-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7315 и 7316 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6557 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5567 и 5568 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2560.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1807. година се протега во 4443 и 4444, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4503 и 4504 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2350. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1221 и 1222 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]