1892

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1892 г.  во други календари
Грегоријански календар 1892
MDCCCXCII
Ab urbe condita 2645
Асирски календар 6642
Бахајски календар 48–49
Бенгалски календар 1299
Берберски календар 2842
Будистички календар 2436
Бурмански календар 1254
Византиски календар 7400–7401
Еврејски календар 5652–5653
Ерменски календар 1341
ԹՎ ՌՅԽԱ
Етиопски календар 1884-1885
Игбоански календар 892–893
Ирански календар 1270–1271
Исламски календар 1309–1310
Јапонски календар Период Меиџи 25
(25年)
Јулијански календар Грегоријански минус 12 дена
Кинески календар 辛卯年月日
(4528/4588)
— до —
壬辰年月日
(4529/4589)
Коптски календар 1608–1609
Корејски календар 4225
Календар Мингуо 20 пред РК
民前20年
Селевкидски календар 2203–2204
Тајландски сончев календар 2435
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1948–1949
 - Шака самват 1814–1815
 - Кали југа 4993–4994
Француски револуционерен календар CCI
100–101
Холоценски календар 11892
Џуче-календар нема (пред 1912)

1892 (MDCCCXCII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1892. година од новата ера, 892. од вториот милениум, 92. од 19 век и трета од 1890-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7400 и 7401 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6642 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5652 и 5653 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2645.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1892. година се протега во 4528 и 4529, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4588 и 4589 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2435. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1309 и 1310 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]