Вернер фон Сименс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ернст Вернер фон Сименс (германски: Ernst Werner von Siemens) (13 декември 18166 декември 1892) бил германски пронаоѓач и индустријалец, еден од пионерите на електротехниката.

Го усоврши телеграфот со стрелки, ја изгради првата подолга телефонска линија во Европа (1849), ја пронајде динамо-машината и друго.