Тролејбус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тролејбус во Шведска

Тролејбус (од тролеј и бус; или само тролеј) — вид автобус, моторно превозно средство наменето за масовен превоз на патници во градовите. Самиот збор „тролеј“ е позајмен од англискиот, каде што зборот trolley значи „количка, кочија“. Контактниот дел на сегашната штанга на првите тролејбуси, за разлика од денешните, наликувала на кочија со неколку тркала. Во Македонија сè уште нема тролејбуси.[1] Предноста на тролејбусот во споредба со автобусот е што се движи со електроенергија (има електромотор), така што нема штетни гасови како возилата што работат на нафта или бензин, а неговиот мотор е потивок од бензинските или дизел-моторите.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Joyce, J.; King, J. S.; and Newman, A. G. (1986). British Trolleybus Systems, pp. 9, 12. London: Ian Allan Publishing. ISBN 0-7110-1647-X.
  2. „тролејбус“Дигитален речник на македонскиот јазик

Надворешни врски[уреди | уреди извор]