Герден

Координати: 52°18′42″N 9°36′1″E / 52.31167° СГШ; 9.60028° ИГД / 52.31167; 9.60028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Герден

Gehrden

Пешачката зона во Герден (2018 г.)
Пешачката зона во Герден (2018 г.)
Пешачката зона во Герден (2018 г.)
Грб на Герден
Герден во рамките на Германија
Герден
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хановер
Градски единици 7
Градоначалник Корд Митендорф (СДП)
Основни податоци
Површина 42,97 км2
Надм. височина 90 м
Население 15.012 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 349 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. H
Пошт. бр. 30989
Повик. бр. 05108
Портал www.gehrden.de
Местоположба на градот Герден во рамките на округот Хановер
Карта
Карта
Координати 52°18′42″N 9°36′1″E / 52.31167° СГШ; 9.60028° ИГД / 52.31167; 9.60028

Герден (германски: Gehrden) — град во округот Хановер, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 10 километри југозападно од покраинскиот главен град Хановер.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Западно од градот се наоѓа Герденер Берг со врвот Бургберг, кој има височина од 158 метри. Највисока точка во општината е Бентер Берг на запад со 179 метри.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Герден се граничи со Зелце, Хановер, Роненберг, Венигзен (Дајстер) и Барзингхаузен (почнувајќи од север, надесно).

Градски единици[уреди | уреди извор]

Градот Герден се состои од следниве места:

  • Герден
  • Ленте
  • Нортен
  • Еферло
  • Дитерке
  • Редерзе
  • Лефесте
  • Леми

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]