Лангенхаген

Координати: 52°26′22″N 9°44′24″E / 52.43944° СГШ; 9.74000° ИГД / 52.43944; 9.74000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лангенхаген

Langenhagen

Поглед на Градското собрание на градот Лангенхаген во 1989 г.
Поглед на Градското собрание на градот Лангенхаген во 1989 г.
Поглед на Градското собрание на градот Лангенхаген во 1989 г.
Грб на Лангенхаген
Лангенхаген во рамките на Германија
Лангенхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хановер
Градски единици 6
Градоначалник Мирко Хојер (ДХС)
Основни податоци
Површина 71,99 км2
Надм. височина 51 м
Население 54.684 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 760 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. H
Пошт. бр. 30851, 30853
30855, 30839
Повик. бр. 0511
Портал http://www.langenhagen.de
Местоположба на градот Лангенхаген во рамките на округот Хановер
Карта
Карта
Координати 52°26′22″N 9°44′24″E / 52.43944° СГШ; 9.74000° ИГД / 52.43944; 9.74000

Лангенхаген (германски: Langenhagen) — град во округот Хановер, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа северно од покраинскиот главен град Хановер. На подрачјето на градот се наоѓа аеродромот Хановер.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Градот Лангенхаген се граничи со општините Ведемарк, Изернхаген, како и со градовите Хановер и Гарбзен (од север, надесно).

Градски единици[уреди | уреди извор]

Градот Лангенхаген се состои од самиот град Лангенхаген (Лангенхаген-Мите, Лангенфорт, Бринк, Алт-Лангенхаген) и местата Енгелбостел, Годсхорн, Калтенвајде, Креенвинкел и Шуленбург.

Историја[уреди | уреди извор]

Од 1866 до 1868 година, Роберт Кох работел во градот.

На 18 јуни 1972 година, терористот од Црвената Армија, Улрике Мајнхоф, бил уапсен во Лангенхаген.

На 17 август 1982 година, во Лангенхаген започнало првото масовно производство во светот на компакт дискови.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Лангенхаген е збратимен со следниве градови:

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. "About TUIfly." TUIfly. Посетено на 12 May 2009.
  3. "Contact." TUIfly. Посетено на 12 May 2009.
  4. "Facts and Figures." Hapagfly. 1 June 2005. Посетено на 29 May 2009.
  5. Brenneke-munition.de Архивирано на 18 јули 2011 г.
  6. "Pressemitteilung". Посетено на 17 September 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]