Лацен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лацен

Laatzen

Поглед на Градското собрание на градот Лацен
Поглед на Градското собрание на градот Лацен
Поглед на Градското собрание на градот Лацен
Грб на Лацен
Лацен во рамките на Германија
Лацен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хановер
Градоначалник Јирген Кене (ДХС)
Основни податоци
Површина 34,05 км2
Надм. височина 46 м
Население 41.854 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 1.229 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. H
Пошт. бр. 30880
Повик. бр. 0511 / 05102
Портал www.laatzen.de
Местоположба на градот Лацен во рамките на округот Хановер
Карта
Карта
Координати 52°19′0″N 9°48′0″E / 52.31667° СГШ; 9.80000° ИГД / 52.31667; 9.80000Координати: 52°19′0″N 9°48′0″E / 52.31667° СГШ; 9.80000° ИГД / 52.31667; 9.80000

Лацен (германски: Laatzen) — град во округот Хановер, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа јужно од покраинскиот главен град Хановер.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Лацен се наоѓа на Лајне. Реката ја образува западната граница на градот.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Градот се граничи, почнувајќи од југозапад, со Патензен, Хеминген, Хановер и Зенде (Регион Хановер), како и со Алгермисен и Зарштет (Округ Хилдесхајм).

Градски единици[уреди | уреди извор]

Лацен се состои од местата Алт-Лацен, Грасдорф, Лацен-Мите, Ретен, Глајдинген и Ингелн-Еселзе.

Во 1964 година, општините Лацен (денес, околу 22.000 жители) и Грасдорф (3.500 жители) се споиле во градот Лацен. Во 1974 година, градовите Ретен/Лајне (8.100 жители), Глајдинген (4.300 жители) и Ингелн-Еселзе (3.700 жители) биле додадени во градот.

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Лацен е збратимен со следниве градови:

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]