Бургведел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бургведел

Burgwedel

Поглед на Градското собрание на градот Бургведел
Поглед на Градското собрание на градот Бургведел
Поглед на Градското собрание на градот Бургведел
Грб на Бургведел
Бургведел во рамките на Германија
Бургведел
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хановер
Градски единици 7
Градоначалник Аксел Дикер (СДП)
Основни податоци
Површина 151,96 км2
Надм. височина 53 м
Население 20.229 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 133 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. H
Пошт. бр. 30938
Повик. бр. 05139,
05135 (Фурберг)
Портал www.burgwedel.de
Местоположба на градот Бургведел во рамките на округот Хановер
Карта
Карта
Координати 52°29′36″N 9°51′31″E / 52.49333° СГШ; 9.85861° ИГД / 52.49333; 9.85861Координати: 52°29′36″N 9°51′31″E / 52.49333° СГШ; 9.85861° ИГД / 52.49333; 9.85861

Бургведел (германски: Burgwedel) — град во округот Хановер, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 15 километри североисточно од покраинскиот главен град Хановер.

Географија[уреди | уреди извор]

Водни површини[уреди | уреди извор]

Вирмско Езеро во 2011 г.

Природни водотеци се реката Вице, која тече во западниот дел на градот, како и потоците Вулбек и Хенгстбеке.[2]

Во близина на градот се наоѓаат две мали вештачки езера, кои денес се користат за туристички цели: Вирмско Езеро и Шпрингхорстско Езеро. Вирмското Езеро во текот на 2014 година целосно се исушило.[3] На почетокот на 2016 година поголема површина била покриена со вода, со што отпочнал процесот за спас на езерото.[4]

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Бургведел се граничи на запад со општината Ведемарк, на југ со општината Изернхаген, на исток со градот Бургдорф и на север со округот Целе.

Градски единици[уреди | уреди извор]

Бургведел се состои од седум градски единици:

 • Енгензен (околу 1.440 жит.), со местото Лаберг
 • Фурберг (околу 2.127 жит.)
 • Гросбургведел (административно седиште, 9.594 жит.)
 • Клајнбургведел (околу 2.492 жит.), со населбите Миленберг, Хајдевинкел, Вице и Вирмзе
 • Олдхорст (околу 115 жит.)
 • Тензе (околу 1.548 жит.)
 • Ветмар (околу 3.507 жит.), со населбите Тексас и Вулфсхорст

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Барзингхаузен е збратимен со следниве градови:

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
 2. Gemeindekarte Burgwedel. Kartographische Anstalt Hannover. 1987-05-01.
 3. Martin Lauber (2014-12-11). „Wo ist das Wasser im Würmsee?“. Hannoversche Allgemeine Zeitung (германски). Архивирано од изворникот на 2017-09-28. Посетено на 2018-07-13.
 4. Birgit Schröder (2016-01-16). „2016: Ein neuer Anlauf für die Rettung des Würmsees?“. Marktspiegel Verlag (германски). Посетено на 2018-07-13.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]