Ведемарк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ведемарк
Општинското собрание на Ведемарк во Мелендорф
Општинското собрание на Ведемарк во Мелендорф
Општинското собрание на Ведемарк во Мелендорф
Грб на Ведемарк
Ведемарк во рамките на Германија
Ведемарк
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хановер
Месни единици 16
Градоначалник Хелге Цихлински (СДП)
Основни податоци
Површина 173 км2
Надм. височина 48 м
Население 29.550 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 171 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. H
Пошт. бр. 30900
Повик. бр. 05130, 05072, 05131
Портал www.wedemark.de
Местоположба на Ведемарк во рамките на округот Хановер
Карта
Карта
Координати 52°32′0″N 9°43′0″E / 52.53333° СГШ; 9.71667° ИГД / 52.53333; 9.71667Координати: 52°32′0″N 9°43′0″E / 52.53333° СГШ; 9.71667° ИГД / 52.53333; 9.71667

Ведемарк (германски: Wedemark) — општина во округот Хановер, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Ведемарк е историска област и се наоѓа околу 20 километри северно од покраинскиот главен град Хановер.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината Ведемарк се граничи со Бургведел, Изернхаген, Лангенхаген, Гарбзен и Нојштат на Рибенберге (сите во регионот Хановер), како и Линдведел (округ Хајде) и Вице (округ Целе) (почнувајќи од исток надесно).

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Ведемарк е поделена на следниве места:[2][3]

 • Абензен (1.041 жител)
 • Бенемилен (334 жители)
  • со населбата Клајнер Ринг (Филерхајде)
 • Беркхоф (1.077 жители)
  • со Плумхоф
  • и Шпрокхоф
  • и населбата Штајнриде
  • и населбата Хоехајде
  • и населбата Ауф ден Раден
 • Бисендорф (5.033 жители)
 • Бисендорф-Вице (2.271 жител)
  • со населбата Венебостел-Вице
 • Брелинген (2.243 жители)
  • со Шадехоп
  • и Оленбостел
 • Дуден-Роденбостел (108 жители)
  • Дуденбостел
  • и Роденбостел
 • Елце (2.945 жители)
  • со населбата Лангело
  • и населбата Васерверк Елце-Беркхоф
 • Гајлхоф (635 жители)
  • со населбата Хесенвег
  • и населбата Момиле
 • Хелендорф (1.363 жители)
 • Мајце (747 жители)
  • со населбата Мајцер Буш
 • Мелендорф (6.665 жители)
  • со населбата Брелингер Штрасе
 • Негенборн (792 жители)
  • со населбата Хинерберг
  • и населбата Им Хаген/Им Валде
  • и населбата Ан дер Дипе
 • Егенбостел (389 жители)
  • со Бестенбостел
  • и Ибзинген
 • Ресен (2.547 жители)
  • со населбата Ленсвинкел
  • и населбата Остербергштрасе
 • Шеренбостел (1.086 жители)
  • со Шлаге-Икхорст
   • Шлаге
   • и населбата Икхорст
  • и Вихендорф
  • и населбата Буххолц
 • Венебостел (756 жители)
 • (состојбата на население 31 декември 2015)[4]

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Патен[уреди | уреди извор]

Автопатот А7 (Хамбург-Хановер) ја обележува источната граница на Ведемарк (излези на автопатот кај Беркхоф и Мелендорф), додека на југ поминува автопатот А352 (излез Лангенхаген-Калтенвајде).

Железнички[уреди | уреди извор]

Постојат три железнички станици во Ведемарк (Бенемилен, Мелендорф и Бисендорф) со получасовни линии до Хановер во работните денови. Во Мелендорф и Бенемилен сообраќаат регионални возови до Хамбург.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
 2. Zahlen und Daten. Auf: Internetseite der Gemeinde Wedemark, abgerufen am 4. Oktober 2017.
 3. Gemeindeentwicklungsplan der Gemeinde Wedemark (S. 33f)
 4. Bevölkerungsentwicklung und -bestand. Auf: Internetseite der Gemeinde Wedemark, abgerufen am 4. Oktober 2017 (pdf).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]