Прејди на содржината

Лерте

Координати: 52°22′0″N 9°58′0″E / 52.36667° СГШ; 9.96667° ИГД / 52.36667; 9.96667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лерте

Lehrte

Поглед на Градското собрание
Поглед на Градското собрание
Поглед на Градското собрание
Грб на Лерте
Лерте во рамките на Германија
Лерте
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хановер
Градоначалник Франк Присе (ДХС)
Основни податоци
Површина 127,07 км2
Надм. височина 62 м
Население 44.154 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 347 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. H
Пошт. бр. 31275
Повик. бр. 05132
Портал www.lehrte.de
Местоположба на градот Лерте во рамките на округот Хановер
Карта
Карта
Координати 52°22′0″N 9°58′0″E / 52.36667° СГШ; 9.96667° ИГД / 52.36667; 9.96667

Лерте (германски: Lehrte) — град во округот Хановер, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 17 километри источно од покраинскиот главен град Хановер. Во XIX век, Лерте бил најважна железничка крстосница во поранешното Кралство Хановер.

Географија

[уреди | уреди извор]

Градски единици

[уреди | уреди извор]
Место км² Жители
Алтен 19,68 5.493
Алигзе 5,75 1.696
Арпке 10,69 2.879
Хемелервалд 18,45 4.622
Имензен 19,40 2.412
Колсхорн 6,40 368
Лерте 20,46 23.493
Редензен 4,62 238
Зиферсхаузен 6,54 2.375
Штајнведел 13,24 1.799
Алтвармбихенер Мор 1,83 0

(Извор: Површина [состојба: 31.12.2016] и жители [состојба: 31.12.2015][2])

Историја

[уреди | уреди извор]

Градот првпат бил споменат во документираната историја на областа во 1147 година како релативно мало фармерско село. До 1352 година, кога била изградена црквата „Св. Никола“; месните жители оделе на црковни служби во селото Штајнведел.

Во тоа време, Лерте се наоѓал во историската област позната како Гросен Фрајен, што буквално означува „голема празнина“ и лежел далеку од поголемите сообраќајни правци.

Стопанство

[уреди | уреди извор]

До 1843 година, Лерте бил скриен од поважните текови, кога започнале работите на пругата Хановер-Брауншвајг, со што Лерте бил поврзан со обата града. Следната година, започнале работите на линиите до Целе (1845), Хилдесхајм (1846) и Берлин (1871).

Кога работите на железничката линија започнале, Лерте имал 755 жители, но 60 години подоцна населението десеткратно се зголемило. Во 1898 година, Лерте добил градски права.

Со железницата започнала да се развива и индустријата, вклучувајќи фабрики за тули, минерални ѓубрива, цемент, конзервирани добра и шеќер. Шеќераната до 2002 година преовладувала во самото средиште на градот.

Во 1910 година, цементарницата била затворена. ВО 1911 година бил основан сточен пазар и Лерте станал најважно место за стока во Северна Германија. Во 1912 година започнало откопување на руда. Во Берлин постои железничка станица „Лерте“, која била отворена во 1871 година како крајна станица на линијата помеѓу Берлин со Лерте и Хановер.

Познати луѓе

[уреди | уреди извор]

Галерија

[уреди | уреди извор]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. Einwohnerzahlen und Flächen. Архивирано на 19 јуни 2018 г. In: Internetseite der Stadt Lehrte. 31. Dezember 2016, 20. April 2019.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]