Хеминген (Долна Саксонија)

Координати: 52°19′25″N 9°43′32″E / 52.32361° СГШ; 9.72556° ИГД / 52.32361; 9.72556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хеминген

Hemmingen

Поглед на Градското собрание на градот Хеминген
Поглед на Градското собрание на градот Хеминген
Поглед на Градското собрание на градот Хеминген
Грб на Хеминген
Хеминген во рамките на Германија
Хеминген
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хановер
Градски единици 7
Градоначалник Клаус-Дитер Шахт-Гајда (СДП)
Основни податоци
Површина 31,65 км2
Надм. височина 56 м
Население 18.941 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 598 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. H
Пошт. бр. 30953–30966
Повик. бр. 0511 / 05101
Портал www.stadthemmingen.de
Местоположба на градот Хеминген во рамките на округот Хановер
Карта
Карта
Координати 52°19′25″N 9°43′32″E / 52.32361° СГШ; 9.72556° ИГД / 52.32361; 9.72556

Хеминген (германски: Hemmingen) — град во округот Хановер, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 6 километри јужно од покраинскиот главен град Хановер.

Географија[уреди | уреди извор]

Градски единици[уреди | уреди извор]

Градот Хеминген се состои од седум окрузи (градски единици):

  • Арнум (површина: 4,62 км2)
  • Дефезе (површина: 3,27 км2)
  • Харкенблек (површина: 3,49 км2)
  • Хеминген-Вестерфелд (површина: 5,32 км2)
  • Хидешторф (површина: 8,69 км2)
  • Олендорф (површина: 3,56 км2
  • Вилкенбург (површина: 2,68 км2).

Образование[уреди | уреди извор]

Во градот се наоѓаат три основни училишта и едно средно училиште.

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Хеминген е збратимен со следниве градови:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]