Гарбзен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гарбзен

Garbsen

Поглед на Градското собрание на градот Гарбзен
Поглед на Градското собрание на градот Гарбзен
Поглед на Градското собрание на градот Гарбзен
Грб на Гарбзен
Гарбзен во рамките на Германија
Гарбзен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хановер
Градски единици 13
Градоначалник Кристијан Грал (ДХС)
Основни податоци
Површина 79,31 км2
Надм. височина 50 м
Население 61.021 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 769 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. H
Пошт. бр. 30823, 30826, 30827
Повик. бр. 05131, 05137, 0511, 05031, 05032
Портал www.garbsen.de
Местоположба на градот Гарбзен во рамките на округот Хановер
Карта
Карта
Координати 52°25′6″N 9°35′53″E / 52.41833° СГШ; 9.59806° ИГД / 52.41833; 9.59806Координати: 52°25′6″N 9°35′53″E / 52.41833° СГШ; 9.59806° ИГД / 52.41833; 9.59806

Гарбзен (германски: Garbsen) — град во округот Хановер, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Сместен е на реката Лајне, околу 11 километри северозападно од покраинскиот главен град Хановер.

Со своите 60.000 жители, градот претставува втор најголем град во целиот округ Хановер.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Гарбзен припаѓа на областа Везер-Алер-Флахланд и се наоѓа во долината на реката Лајне. Целото подрачје се разликува само неколку метри во висинска разлика.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Гарбзен се граничи со следниве општини и градови: Лангенхаген, Хановер, Зелце, Вуншторф, Нојштат на Рибенберге и Ведемарк (почнувајќи од исток, надесно).

Градски единици[уреди | уреди извор]

Градо се состои од 13 окрузи:

 • Алтгарбзен
 • Ауф дер Хорст
 • Беренбостел
 • Фрилинген
 • Гарбзен-Мите
 • Хафелзе
 • Хајтлинген
 • Хорст
 • Мајенфелд
 • Остервалд Оберенде
 • Остервалд Унтеренде
 • Шлос Риклинген
 • Штелинген

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Гарбзен е збратимен со следниве градови:

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]