Шенебек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шенебек
Мост над реката Елба во Шенебек
Мост над реката Елба во Шенебек
Грб на Шенебек
Шенебек is located in Германија
Шенебек
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Градоначалник Ханс-Јирген Хазе (ДХС)
Основни податоци
Површина 86 км2
Надм. височина 51 м
Население 30.387 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 353 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 39218
Повик. бр. 03928
Портал www.schoenebeck.de
Местоположба на градот Шенебек во рамките на округот Залцланд
Карта
Координати 52°1′N 11°45′E / 52.017° СГШ; 11.750° ИГД / 52.017; 11.750Координати: 52°1′N 11°45′E / 52.017° СГШ; 11.750° ИГД / 52.017; 11.750

Шенебек (германски: Schönebeck) — град во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа на левиот брег на реката Елба, околу 14 километри југоисточно од Магдебург.

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Поврзано: Список на збратимени градови во Германија

Шенебек е збратимен со:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)
  2. „Јарослав Службена страница - Партнерски градови“. Flag of Poland.svg(на полски) © 2008 Urząd Miasta Jarosław. Ul. Rynek 1, 37-500 Јарослав. Архивирано од изворникот на 2018-06-26. Посетено на 2008-10-23.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]