Прејди на содржината

Илберштет

Координати: 51°47′59″N 11°40′0″E / 51.79972° СГШ; 11.66667° ИГД / 51.79972; 11.66667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Илберштет
Грб на Илберштет
Илберштет во рамките на Германија
Илберштет
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Општ. заед. Зале-Випер
Месни единици 2
Градоначалник Роланд Халанг (ДХС)
Основни податоци
Површина 15 км2
Надм. височина 70 м
Население 1.034 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 69 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 06408
Повик. бр. 03471
Местоположба на Илберштет во рамките на округот Залцланд
Карта
Карта
Координати 51°47′59″N 11°40′0″E / 51.79972° СГШ; 11.66667° ИГД / 51.79972; 11.66667

Илберштет (германски: Ilberstedt) — општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)