Зеланд (Германија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зеланд
Грб на Зеланд
Зеланд (Германија) во рамките на Германија
Зеланд (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Основни податоци
Површина 79 км2
Надм. височина 131 м
Население 7.796 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 99 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ASL
Пошт. бр. 06449, 06464, 06467
Повик. бр. 034741
Местоположба на градот Зеланд во рамките на округот Залцланд
Карта
Карта
Координати 51°48′N 11°20′E / 51.800° СГШ; 11.333° ИГД / 51.800; 11.333Координати: 51°48′N 11°20′E / 51.800° СГШ; 11.333° ИГД / 51.800; 11.333

Зеланд (германски: Seeland) — град во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа северозападно од Ашерслебен. Бил основан со спојување на претходно независните општини Фридриксауе, Фрозе, Хоим, Нахтерштет и Шаделебен на 15 јули 2009. Пред овој датум, овие општини соработувале во општинската заедница Зеланд, која исто така ја вклучувала и општината Гатерслебен. Гатерслебен се припоила кон Зеланд во септември 2010.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)