Хоим

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хоим
Дел во Зеланд
Грб на Хоим
Хоим is located in Германија
Хоим
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Град Зеланд
Основни податоци
Површина 20 км2
Надм. височина 131 м
Население 2.632  (30 јуни 2005)
 - Густина 132 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ASL
Пошт. бр. 06467
Повик. бр. 034741
Координати 51°46′59″N 11°18′0″E / 51.78306° СГШ; 11.30000° ИГД / 51.78306; 11.30000Координати: 51°46′59″N 11°18′0″E / 51.78306° СГШ; 11.30000° ИГД / 51.78306; 11.30000

Хоим (германски: Hoym) — град и поранешна општина во округот Залцланд во германската покраина Саксонија-Анхалт. Од 15 јули 2009, е дел од градот Зеланд. Хоим се наоѓа на реката Зелке, помеѓу градовите Ашерслебен и Кведлинбург. Една од најголемите знаменитости во градот е Замокот Хоим, кој се користи како дом за ментално хендикепирани лица. Хоим е дел од заедницата на општини Зеланд, во округот Залцланд.