Шаделебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шаделебен
Дел во Зеланд
Грб на Шаделебен
Шаделебен is located in Германија
Шаделебен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Град Зеланд
Основни податоци
Површина 17 км2
Надм. височина 123 м
Население 714  (31 декември 2006)
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 06449
Повик. бр. 034741
Координати 51°49′N 11°22′E / 51.817° N; 11.367° E / 51.817; 11.367Координати: 51°49′N 11°22′E / 51.817° N; 11.367° E / 51.817; 11.367

Шаделебен (германски: Schadeleben) — село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 15 јули 2009 е дел од градот Зеланд.