Гатерслебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гатерслебен
Дел во Зеланд
Црквата во Гатерслебен
Црквата во Гатерслебен
Гатерслебен is located in Германија
Гатерслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Град Зеланд
Основни податоци
Површина 16 км2
Надм. височина 110 м
Население 2.272  (31 декември 2009)
 - Густина 142 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ASL
Пошт. бр. 06466
Повик. бр. 039482
Портал www.gatersleben.de/
Координати 51°49′N 11°16′E / 51.817° СГШ; 11.267° ИГД / 51.817; 11.267Координати: 51°49′N 11°16′E / 51.817° СГШ; 11.267° ИГД / 51.817; 11.267

Гатерслебен (германски: Gatersleben) — село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 септември 2010 е дел од градот Зеланд. Се наоѓа југозападно од Магдебург и северозападно од Хале.