Калбе (Зале)

Координати: 51°54′12″N 11°46′33″E / 51.90333° СГШ; 11.77583° ИГД / 51.90333; 11.77583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Калбе (Зале)
Грб на Калбе (Зале)
Калбе (Зале) во рамките на Германија
Калбе (Зале)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Градски единици 5
Градоначалник Дитер Тишмајер
Основни податоци
Површина 57 км2
Надм. височина 60 м
Население 8.299 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 146 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 39234–39240
Повик. бр. 039291
Портал www.calbe.de
Местоположба на градот Калбе (Зале) во рамките на округот Залцланд
Карта
Карта
Координати 51°54′12″N 11°46′33″E / 51.90333° СГШ; 11.77583° ИГД / 51.90333; 11.77583

Калбе (Зале) (германски: Calbe (Saale); или познат само како Калбе) — град во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа на реката Зале, приближно 12 километри северно од Бернбург и 25 километри југоисточно од Магдебург. Познат е како Калбе на Зале, за да се направи разлика од помалиот град Калбе (Милде) на реката Милде во истата покраина.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)