Калбе (Милде)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Калбе (Милде)
Црквата во Калбе
Црквата во Калбе
Грб на Калбе (Милде)
Калбе (Милде) is located in Германија
Калбе (Милде)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Алтмарк Залцведел
Градоначалник Карстен Рут
Основни податоци
Површина 273 км2
Надм. височина 29 м
Население 7.498 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 27 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SAW
Пошт. бр. 39624, 39638
Повик. бр. 039080, 039009, 039030, 039081, 039085
Портал www.vg-arendsee-
kalbe.de
Местоположба на градот Калбе (Милде) во рамките на округот Алтмарк Залцведел
Карта
Координати 52°38′00″ N; 11°24′00″ E / 52.6333° СГШ; 11.4° ИГД / 52.6333; 11.4Координати: 52°38′00″ N; 11°24′00″ E / 52.6333° СГШ; 11.4° ИГД / 52.6333; 11.4

Калбе (германски: Kalbe) — град во округот Алтмарк Залцведел, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа приближно 15 километри северно од Гарделеген, на реката Милде. За да се избегне конфузија со Калбе (Зале), тој е наречен Калбе на Милде.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)