Прејди на содржината

Арендзе

Координати: 52°52′36″N 11°29′12″E / 52.8767° СГШ; 11.4867° ИГД / 52.8767; 11.4867
Од Википедија — слободната енциклопедија
Арендзе
Грб на Арендзе
Арендзе во рамките на Германија
Арендзе
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Алтмарк Залцведел
Градоначалник Норман Клебе
Основни податоци
Површина 270 км2
Надм. височина 25 м
Население 6.748 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SAW
Пошт. бр. 29416, 39606, 39615, 39619
Повик. бр. 039003, 039034, 039036, 039384
Портал www.vg-arendsee-kalbe.de
Местоположба на градот Арендзе во рамките на округот Алтмарк Залцведел
Карта
Карта
Координати 52°52′36″N 11°29′12″E / 52.8767° СГШ; 11.4867° ИГД / 52.8767; 11.4867

Арендзе (германски: Arendsee) — општина во округот Алтмарк Залцведел, во Саксонија-Анхалт, Германија. Наречена е по езерото Арендзе, кое се наоѓа северно од градот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]