Прејди на содржината

Дисдорф

Координати: 52°45′06″N 10°52′31″E / 52.7516° СГШ; 10.8753° ИГД / 52.7516; 10.8753
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дисдорф
Грб на Дисдорф
Дисдорф во рамките на Германија
Дисдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Алтмарк Залцведел
Општ. заед. Бецендорф-Диздорф
Градоначалник Фриц Клос
Основни податоци
Површина 101 км2
Надм. височина 56 м
Население 2.302 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SAW
Пошт. бр. 29413
Повик. бр. 03902
Портал www.diesdorf.de
Местоположба на Дисдорф во рамките на округот Алтмарк Залцведел
Карта
Карта
Координати 52°45′06″N 10°52′31″E / 52.7516° СГШ; 10.8753° ИГД / 52.7516; 10.8753

Дисдорф (германски: Diesdorf) — општина во округот Алтмарк Залцведел, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)