Клеце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Клеце
Административен објект во Клеце
Административен објект во Клеце
Грб на Клеце
Клеце is located in Германија
Клеце
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Алтмарк Залцведел
Градоначалник Клаус Евертовски
Основни податоци
Површина 278 км2
Надм. височина 60 м
Население 9.825 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SAW
Пошт. бр. 38486
Повик. бр. 03909
Портал www.stadt-kloetze.de
Местоположба на градот Клеце во рамките на округот Алтмарк Залцведел
Карта
Координати 52°37′35″ N; 11°09′42″ E / 52.6263° СГШ; 11.1616° ИГД / 52.6263; 11.1616Координати: 52°37′35″ N; 11°09′42″ E / 52.6263° СГШ; 11.1616° ИГД / 52.6263; 11.1616

Клеце (германски: Klötze) — град во округот Алтмарк Залцведел, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа околу 20 километри северозападно од Гарделеген 35 километри североисточно од Волфсбург.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)