Прејди на содржината

Рорберг (Саксонија-Анхалт)

Координати: 52°42′24″N 11°02′12″E / 52.7067° СГШ; 11.0367° ИГД / 52.7067; 11.0367
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рорберг
Црква во Рорберг
Црква во Рорберг
Црква во Рорберг
Рорберг (Саксонија-Анхалт) во рамките на Германија
Рорберг (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Алтмарк Залцведел
Општ. заед. Бецендорф-Дисдорф
Градоначалник Бернд Шулц
Основни податоци
Површина 38 км2
Надм. височина 37 м
Население 1.069 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SAW
Пошт. бр. 38489
Повик. бр. 039000
Портал www.beetzendorf-diesdorf.de
Местоположба на Рорберг во рамките на округот Алтмарк Залцведел
Карта
Карта
Координати 52°42′24″N 11°02′12″E / 52.7067° СГШ; 11.0367° ИГД / 52.7067; 11.0367

Рорберг (германски: Rohrberg) — општина во округот Алтмарк Залцведел, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)