Прејди на содржината

Валставе

Координати: 52°47′48″N 11°01′12″E / 52.7967° СГШ; 11.02° ИГД / 52.7967; 11.02
Од Википедија — слободната енциклопедија
Валставе
Црква во Валставе
Црква во Валставе
Црква во Валставе
Грб на Валставе
Валставе во рамките на Германија
Валставе
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Алтмарк Залцведел
Општ. заед. Бецендорф-Диздорф
Градоначалник Франк Вулф
Основни податоци
Површина 44 км2
Надм. височина 32 м
Население 882 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 20 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SAW
Пошт. бр. 29413
Повик. бр. 039033
Портал www.vg-salzwedel-land.de
Местоположба на Валставе во рамките на округот Алтмарк Залцведел
Карта
Карта
Координати 52°47′48″N 11°01′12″E / 52.7967° СГШ; 11.02° ИГД / 52.7967; 11.02

Валставе (германски: Wallstawe) — општина во округот Алтмарк Залцведел, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)