Прејди на содржината

Гарделеген

Координати: 52°31′35″N 11°23′33″E / 52.52639° СГШ; 11.39250° ИГД / 52.52639; 11.39250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гарделеген
Грб на Гарделеген
Гарделеген во рамките на Германија
Гарделеген
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Алтмарк Залцведел
Градоначалник Конрад Фукс (СДП)
Основни податоци
Површина 632 км2
Надм. височина 43 м
Население 22.154 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SAW
Пошт. бр. 39638
Повик. бр. 03907, 039056, 039085, 039087, 039088
Портал www.gardelegen.info
Местоположба на градот Гарделеген во рамките на округот Алтмарк Залцведел
Карта
Карта
Координати 52°31′35″N 11°23′33″E / 52.52639° СГШ; 11.39250° ИГД / 52.52639; 11.39250

Гарделеген (германски: Gardelegen) — град во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа на десниот брег на Милде, 20 километри западно од Штендал, на главната железничка линија Берлин-Хановер.

Меѓународни односи

[уреди | уреди извор]

Гарделеген е збратимен со:

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]