Дере

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дере
Црква во Дере
Црква во Дере
Црква во Дере
Дере во рамките на Германија
Дере
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Алтмарк Залцведел
Општ. заед. Бецендорф-Диздорф
Градоначалник Рајнер Леман (СДП)
Основни податоци
Површина 79 км2
Надм. височина 53 м
Население 1.440 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SAW
Пошт. бр. 29413
Повик. бр. 039031
Портал www.beetzendorf-diesdorf.de
Местоположба на Дере во рамките на округот Алтмарк Залцведел
Карта
Карта
Координати 52°48′2″N 10°54′32″E / 52.80056° СГШ; 10.90889° ИГД / 52.80056; 10.90889Координати: 52°48′2″N 10°54′32″E / 52.80056° СГШ; 10.90889° ИГД / 52.80056; 10.90889

Дере (германски: Dähre) — општина во округот Алтмарк Залцведел, во Саксонија-Анхалт, Германија. Дел од реката Залцведел Думе тече низ општината.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)