Куфелде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куфелде
Црква во Куфелде
Црква во Куфелде
Црква во Куфелде
Грб на Куфелде
Куфелде во рамките на Германија
Куфелде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Алтмарк Залцведел
Општ. заед. Бецендорф-Дисдорф
Градоначалник Бруно Петерс
Основни податоци
Површина 46 км2
Надм. височина 22 м
Население 1.089 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 24 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SAW
Пошт. бр. 29416
Повик. бр. 039035
Портал www.vg-salzwedel-land.de
Местоположба на Куфелде во рамките на округот Алтмарк Залцведел
Карта
Карта
Координати 52°47′00″ N; 11°07′00″ E / 52.7833° СГШ; 11.1167° ИГД / 52.7833; 11.1167Координати: 52°47′00″ N; 11°07′00″ E / 52.7833° СГШ; 11.1167° ИГД / 52.7833; 11.1167

Куфелде (германски: Kuhfelde) — општина во округот Алтмарк Залцведел, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)