Прејди на содржината

Апенбург-Винтерфелд

Координати: 52°44′N 11°13′E / 52.733° СГШ; 11.217° ИГД / 52.733; 11.217
Од Википедија — слободната енциклопедија
Апенбург-Винтерфелд
Црква во Апенбург
Црква во Апенбург
Црква во Апенбург
Апенбург-Винтерфелд во рамките на Германија
Апенбург-Винтерфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Алтмарк Залцведел
Општ. заед. Бецендорф-Дисдорф
Основни податоци
Површина 59 км2
Надм. височина 35 м
Население 1.699 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 29 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SAW
Пошт. бр. 29416, 38486
Повик. бр. 039001, 039009, 039035
Портал www.apenburg.de
Координати 52°44′N 11°13′E / 52.733° СГШ; 11.217° ИГД / 52.733; 11.217

Апенбург-Винтерфелд (германски: Apenburg-Winterfeld) — општина во округот Алтмарк Залцведел, во Саксонија-Анхалт, Германија. Основана е со спојување на претходно независните општини Апенбург, Винтерфелд и Алтензалцведел, на 1 јули 2009.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)