Прејди на содржината

Апенбург

Координати: 52°42′50″N 11°12′20″E / 52.7138° СГШ; 11.2056° ИГД / 52.7138; 11.2056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Апенбург
Место во Апенбург-Винтерфелд
Апенбург
Апенбург
Апенбург
Грб на Апенбург
Апенбург во рамките на Германија
Апенбург
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Алтмарк Залцведел
Град Апенбург-Винтерфелд
Основни податоци
Површина 20 км2
Надм. височина 34 м
Население 881  (31 декември 2006)
 - Густина 44 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SAW
Пошт. бр. 38486
Повик. бр. 039001
Портал www.apenburg.de
Местоположба на место Апенбург во рамките на Апенбург-Винтерфелд
Карта
Карта
Координати 52°42′50″N 11°12′20″E / 52.7138° СГШ; 11.2056° ИГД / 52.7138; 11.2056

Апенбург (германски: Apenburg) — село и поранешна општина во округот Алтмарк Залцведел, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јули 2009 е дел од општината Апенбург-Винтерфелд.

Историја[уреди | уреди извор]

Апенбург станал град во текот на средниот век.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Heinrich Gottfried Gengler: Regesten und Urkunden zur Verfassungs- und Rechtsgeschichte der deutschen Städte im Mittelalter, Erlangen 1863, pp. 50-51.