Винтерфелд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Винтерфелд
Место во Апенбург-Винтерфелд
Црквата во Винтерфелд
Црквата во Винтерфелд
Винтерфелд во рамките на Германија
Винтерфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Алтмарк Залцведел
Град Апенбург-Винтерфелд
Основни податоци
Површина 24 км2
Надм. височина 45 м
Население 606  (31 декември 2006)
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SAW
Пошт. бр. 29416
Повик. бр. 039009
Портал www.beetzendorf-diesdorf.de
Местоположба на место Винтерфелд во рамките на Апенбург-Винтерфелд
Карта
Координати 52°44′24″ N; 11°14′48″ E / 52.74° СГШ; 11.2467° ИГД / 52.74; 11.2467Координати: 52°44′24″ N; 11°14′48″ E / 52.74° СГШ; 11.2467° ИГД / 52.74; 11.2467

Винтерфелд (германски: Winterfeld) — село и поранешна општина во округот Алтмарк Залцведел, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јули 2009 е дел од општината Апенбург-Винтерфелд.