Јибар

Координати: 52°41′24″N 10°54′48″E / 52.69° СГШ; 10.9133° ИГД / 52.69; 10.9133
Од Википедија — слободната енциклопедија
Јибар
Црква во Јибар
Црква во Јибар
Црква во Јибар
Јибар во рамките на Германија
Јибар
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Алтмарк Залцведел
Општ. заед. Бецендорф-Диздорф
Градоначалник Карстен Борхерт
Основни податоци
Површина 71 км2
Надм. височина 75 м
Население 1.567 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SAW
Пошт. бр. 29413, 38489
Повик. бр. 039003
Портал www.beetzendorf-diesdorf.de
Местоположба на Јибар во рамките на округот Алтмарк Залцведел
Карта
Карта
Координати 52°41′24″N 10°54′48″E / 52.69° СГШ; 10.9133° ИГД / 52.69; 10.9133

Јибар (германски: Jübar) — општина во округот Алтмарк Залцведел, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)