Залцведел Думе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Залцведел Думе
Salzwedeler Dumme
ЗемјаГерманија
Слив
Главен изворблизу Нојекруг
75 м
Устиево Залцведел во Јецел
Залцведел Думе на Ризницата

Залцведел Думе (германски: Salzwedeler Dumme) — лева, западна притока на реката Јецел (исто и: Јеце) во Саксонија-Анхалт (Германија).

Име[уреди | уреди извор]

Името на реката, Dumme, означува нешто како Eichenbach или „дабов поток“, бидејќи Dumme доаѓа од старословенскиот збор, dabu, што значи „даб“. Така, тоа не е поврзано со германскиот збор „dumm“, што значи „глупав“.

Тек[уреди | уреди извор]

Залцведел Думе тече неколку километри јужно од границата со соседната покраина Долна Саксонија во регионот Алтмарк. Извира близу Нојекруг-Хеделзен и поминува низ општината Дере, пред да се влее во Јецел кај Залцведел, откаде доаѓа првиот дел од името.

Поврзано[уреди | уреди извор]