Прејди на содржината

Калбе (Долна Саксонија)

Координати: 53°17′38″N 9°33′7″E / 53.29389° СГШ; 9.55194° ИГД / 53.29389; 9.55194
Од Википедија — слободната енциклопедија
Калбе
Грб на Калбе
Калбе (Долна Саксонија) во рамките на Германија
Калбе (Долна Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Зитензен
Градоначалник Бернд Петерзен (UWG Калбе)
Основни податоци
Површина 10,25 км2
Надм. височина 41 м
Население 602 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27419
Повик. бр. 04282
Портал www.sittensen.de
Местоположба на Калбе во рамките на округот Ротенбург
Карта
Карта
Координати 53°17′38″N 9°33′7″E / 53.29389° СГШ; 9.55194° ИГД / 53.29389; 9.55194

Калбе (германски: Kalbe) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]