Тисте

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тисте
Грб на Тисте
Тисте is located in Германија
Тисте
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Зитензен
Градоначалник Штефен Беренс (WG Тисте)
Основни податоци
Површина 23,85 км2
Надм. височина 33 м
Население 872 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27419
Повик. бр. 04282
Портал www.tiste.de
Местоположба на Тисте во рамките на округот Ротенбург
Карта
Координати 53°17′0″N 9°32′0″E / 53.28333° СГШ; 9.53333° ИГД / 53.28333; 9.53333Координати: 53°17′0″N 9°32′0″E / 53.28333° СГШ; 9.53333° ИГД / 53.28333; 9.53333

Тисте (германски: Tiste; долногермански: Woonst) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]