Прејди на содржината

Кирхтимке

Координати: 53°15′0″N 9°09′0″E / 53.25000° СГШ; 9.15000° ИГД / 53.25000; 9.15000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кирхтимке
Воздушен поглед на Остертимке
Воздушен поглед на Остертимке
Воздушен поглед на Остертимке
Грб на Кирхтимке
Кирхтимке во рамките на Германија
Кирхтимке
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Тармштет
Месни единици 2
Градоначалник Франк Тибке
Основни податоци
Површина 16,14 км2
Надм. височина 24 м
Население 934 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 58 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27412
Повик. бр. 04289
Местоположба на Кирхтимке во рамките на округот Ротенбург
Карта
Карта
Координати 53°15′0″N 9°09′0″E / 53.25000° СГШ; 9.15000° ИГД / 53.25000; 9.15000

Кирхтимке (германски: Kirchtimke) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Југоисточно од Кирхтиме се наоѓа шумското подрачје „Ширк“.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината покрај главното место Кирхтимке припаѓа и местото Остертимке.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]