Вестервалзеде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вестервалзеде
Вестервалзеде во рамките на Германија
Вестервалзеде
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Ботел
Месни единици 4
Градоначалник Јохен Хестерман (WG Вестервалзеде)
Основни податоци
Површина 20,11 км2
Надм. височина 50 м
Население 735 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27386
Повик. бр. 04269
Портал Wws auf bothel.de
Местоположба на Вестервалзеде во рамките на округот Ротенбург
Карта
Карта
Координати 53°02′0″N 9°22′0″E / 53.03333° СГШ; 9.36667° ИГД / 53.03333; 9.36667Координати: 53°02′0″N 9°22′0″E / 53.03333° СГШ; 9.36667° ИГД / 53.03333; 9.36667

Вестервалзеде (германски: Westerwalsede) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Вестервалзеде се наоѓа западно од Кирхвалзеде (од таму и името Вестер, што значи „западно“).

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Вестервалзеде се состои од следниве места:

  • Вестервалзеде
  • Вестервалзеде (железничка станица)
  • Зидервалзеде
  • Ранхорст

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Природни подрачја[уреди | уреди извор]

Североисточно од главното место Вестервалзеде се наоѓа заштитеното природно подрачје Гросес и Вајсес Мор, кое се протега на 654 хектари, а југоисточно од местото се наоѓа заштитеното природно подрачје Волфсгрунд на површина од 46 хектари.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]